Zaskórniki, znane też jako „wągry”, to niewielkie czarne lub białe punkciki*, które pojawiają się na skórze, gdy sebum, martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia blokują pory. Wbrew powszechnemu przekonaniu ich kolor nie wynika z brudu, a z procesu utleniania sebum gromadzącego się w otwartych porach. Nie wiesz, jak się pozbyć uporczywych wągrów? Mamy dla ciebie kilka wskazówek – sprawdzone domowe sposoby na zaskórniki i rozszerzone pory.
*czarne – zaskórniki zamknięte; białe – zaskórniki otwarte
Choć może kusić, by wycisnąć te małe punkciki, dermatolodzy ostrzegają przed takim podejściem – wyciskanie, szczególnie nieumytymi dłońmi, może prowadzić do mikrouszkodzeń i infekcji, a w efekcie nawet do stanów zapalnych.
Wybierz metody, które są równie skuteczne, a znacznie bezpieczniejsze dla skóry. Możesz sięgnąć sprawdzone kosmetyki, a dodatkowo posiłkować się domowymi sposobami.
Domowe sposoby na zaskórniki
1. Glinki – naturalny sposób na oczyszczenie porów
Glinki kosmetyczne, jak zielona, biała czy różowa, to świetny sposób na pozbycie się zanieczyszczeń z twarzy. Do cery tłustej i trądzikowej polecamy glinkę zieloną, a białą – do skóry skłonnej do podrażnień. Glinki działają jak magnes na nadmiar sebum i zanieczyszczenia, a także pomagają zwężać pory. Wystarczy wymieszać je z wodą lub hydrolatem i nałożyć na twarz na 10-15 minut, po czym łagodnie zmyć.
Sprawdź, czy makijaż może powodować trądzik>>>
2. Maseczka z białek jaj – dla efektu liftingu
Naturalna maseczka z białek jaj jest prostą i skuteczną metodą, która pomaga w ściąganiu porów. Ubij dwa białka i nałóż pianę na skórę, pozostawiając ją na 10-15 minut. Całość spłucz letnią wodą. Pamiętaj jednak, że metoda ta nie jest odpowiednia dla osób z wrażliwą skórą, gdyż białko może działać drażniąco.
3. Węgiel aktywny – detoksykacja i… szach-mat
Węgiel aktywny to niezawodny składnik głęboko oczyszczający pory. Możesz przygotować domową pastę, mieszając sproszkowany węgiel z odrobiną miodu i soku z cytryny. Pastę pozostaw przez kilka minut na twarzy, a następnie spłucz letnią woda. Dzięki właściwościom detoksykacyjnym, węgiel aktywny wnika w głąb skóry, pomagając usunąć nadmiar sebum i zanieczyszczenia.
Przeczytaj też
4. Parówka na twarz – relaks i otwarcie porów
„Parówka” to jedna z najprostszych metod domowego oczyszczania. Pod wpływem ciepłej pary wodnej, pory rozszerzają się, co ułatwia ich oczyszczanie. Do miski z gorącą wodą dodaj kilka kropli ulubionego olejku eterycznego (np. z drzewa herbacianego, rumianku czy nagietka). Pochyl się nad parą, przykrywając głowę ręcznikiem i relaksuj się przez około 5-10 minut. To świetny wstęp do dalszej pielęgnacji – możesz potem sięgnąć po maseczkę.
Pamiętaj jednak, by „parówka” nie stała się częstym rytuałem, ponieważ może wpływać na podrażnienie skóry. Nie może też trwać zbyt długo. Nie polecamy tego zabiegu posiadaczkom cery wrażliwej i reaktywnej.
5. Tonik z zielonej herbaty lub szałwii – naturalny sposób na przywrócenie równowagi skórze
Napar z zielonej herbaty lub szałwii ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, co sprawia, że jest doskonałym tonikiem do skóry skłonnej do zaskórników. Wystarczy zaparzyć odrobinę suszu, a po ostygnięciu przemyć powstałym naparem całą twarz.
Oprócz tego zielona herbata zawiera antyoksydanty, które mogą pomóc zapobiegać pojawianiu się wolnych rodników.
Domowe metody mogą przynieść świetne efekty, jeśli stosujesz je regularnie, jednak nie przesadzaj – większość z tych zabiegów warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu, aby uniknąć ewentualnych podrażnień. Uwaga! Przed zastosowaniem nowych składników sprawdź, czy nie powodują one irytacji skóry, a najlepiej skonsultuj się ze specjalistą.
Dzięki prostym składnikom i kilku domowym trikom możesz w naturalny sposób zadbać o cerę i poprawić wygląd skóry bez potrzeby wyciskania zaskórników, co tylko pogorszyłoby sprawę.