Francuska agencja zdrowia i bezpieczeństwa żywności (ANSES) zaleciła francuskiemu rządowi zaprzestanie stosowania oktokrylenu w kosmetykach przeciwsłonecznych. Swoje stanowisko tłumaczy negatywnym wpływem związku na środowisko.
Oktokrylen jako kontrowersyjny składnik kremów SPF
O związku tym głośno było już w poprzednich latach. Prowadzone badania nad oktakrylenem dowodzą, że ten popularny składnik wielu kosmetyków przeciwsłonecznych może niekorzystnie wpływać na środowisko, a przede wszystkim na życie morskie. Ma być odpowiedzialny za ubożenie rafy koralowej.
W badaniu z 2019 roku[1] odkryto, że „oktokrylen gromadzi się w koralowcach w postaci koniugatów kwasów tłuszczowych i wywołuje dysfunkcję mitochondriów”.
Francuska Federacja Przedsiębiorstw Kosmetycznych (FEBEA) odwołała się do zaleceń francuskiej agencji, twierdząc, że
blednięcie raf koralowych jest głównie spowodowane rosnącymi temperaturami oceanów związanymi z globalnym ociepleniem, a następnie innymi uznanymi czynnikami, takimi jak przełowienie,
a zarzutu nie podparto żadnymi wartościowymi dowodami i metodami.
Mimo całej sytuacji, branża kosmetyczna, w ramach Międzynarodowej Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Kosmetyków (ICCS), podjęła się opracowania „modelu obliczeniowego narażenia środowiska morskiego na filtry przeciwsłoneczne”. Ma być gotowy pod koniec 2023 roku.

Francja nie jest pierwszym krajem banującym oktokrylen
Już kilka krajów zakazało stosowanie oktokrylenu w kosmetykach przeciwsłonecznych. Decyzję tę podjęły także władze Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.
Czym jest oktokrylen (Octocrylene)?
Jest to organiczny (chemiczny) filtr SPF powszechnie stosowany w produktach przeciwsłonecznych. Skutecznie chroni skórę przed promieniowaniem UV. Z czasem może degradować w kosmetykach do szkodliwego beznofenonu. Związek ten jest określany jako rakotwórczy. Jest też szkodliwy dla organizmów wodnych[2].
Oktokrylen został jednak uznany w 2021 roku przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) za bezpieczny stosowany maksymalnie w stężeniu 10%. Nie brano jednak pod uwagę jego negatywnego wpływu na środowisko. A tym przede wszystkim zainteresowała się francuska agencja zdrowia, która zaleca zaprzestanie używania oktakrylenu w trosce o kondycję planety, przede wszystkim raf koralowych.
[1] https://hal.sorbonne-universite.fr/hal-01973836/file/Manuscript%20File.pdf
[2] https://health.ec.europa.eu/latest-updates/sccs-final-opinion-octocrylene-2021-04-15_en