16 października 2023 roku weszło w życie nowe rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2055 ograniczające użycie sztucznych cząsteczek – mikroplastików – w tym powszechnego syntetycznego brokatu. Zmiany będą stopniowo obowiązywać dla różnych rodzajów kosmetyków i innych produktów. Koniec z brokatem w Europie? Od 17 października 2023 roku z półek mają znikać pierwsze produkty zawierające mikroplastik.
Zakaz będzie wprowadzany etapami, tak, by producenci mogli odpowiednio przygotować się do wycofywania artykułów z mikrocząstek syntetycznych polimerów. W branży beauty będzie dotyczyć to wielu kosmetyków do makijażu z brokatem, a także niektórych produktów z drobinkami peelingującymi, w tym żeli, olejków czy wybielających past do zębów. W pozostałych segmentach rynku – między innymi detergentów z mikroplastikiem oraz nawierzchni obiektów sportowych.
Unia Europejska zakazuje używania brokatu w kosmetykach i innych mikroplastików
Akcja zakazu użycia mikrocząstek syntetycznych polimerów ma na celu dobro środowiska – zahamowanie uwalniania mikroplastiku do wód, z których to trafia na nasze talerze. Dotyczy to między innymi brokatu stosowanego w kosmetykach, ale także sztucznych drobinek, głównie o średnicy mniejszej niż 5 mm, nie ulegających degradacji (odpornych na nie) i nierozpuszczalnych.
Na szczęście błyskotki, jakim jest brokat, mogą być śmiało zastąpione ich biodegradowalnym odpowiednikiem. Nie oznacza to w takim razie, że świecące kosmetyki do makijażu całkowicie znikną ze sklepowych półek. Zmienią się jednak ich formuły.
Ban na brokat i inne mikroplastiki. Stopniowe wycofywanie produktów – co zniknie z półek najpierw?
Na pierwszy ogień idą kosmetyki peelingujące i z brokatem. Mają już zacząć znikać ze sklepowych półek po 16 października. Dotyczy to produktów z mikrokulkami z mikroplastiku.
Później, czyli od października 2027 roku, zakaz produkcji będzie dotyczyć kosmetyków do spłukiwania, czyli szamponów czy żeli.
Od października 2028 roku mikroplastik nie będzie mógł znajdować się w detergentach i środkach czystości, a od października 2029 roku – w kosmetykach pielęgnujących pozostających na skórze i włosach, na przykład w balsamach, kremach do ciała, maskach, żelach czy woskach.
Po 2031 nie będą dopuszczone do sprzedaży lakiery do paznokci i kosmetyki do makijażu, w tym pomadki, zawierające mikroplastik, a także nawierzchnie sportowe.
Więcej informacji w rozporządzeniu UE: eur-lex.europa.eu.